OVIO-ն գործարկում է oviocloud.am առցանց հարթակը՝ ամպային ծառայությունների արագ և հարմար կառավարման համար
2026-05-11
OVIO-ն հայտարարում է OVIO Cloud հարթակի գործարկման մասին, որը հնարավորություն է տալիս առցանց գնել, ակտիվացնել և կարգավորել ամպային ծառայությունները րոպեների ընթացքում։ Նոր հարթակը նախատեսված է թե՛ բիզնես, թե՛ ֆիզիկական անձ հաճախորդների համար և զգալիորեն պարզեցնում է ՏՏ ենթակառուցվածքի գործարկման և կառավարման գործընթացը։
Oviocloud.am հարթակի միջոցով օգտատերերը կարող են առանց երկար ընթացակարգերի ընտրել անհրաժեշտ ամպային լուծումները և անմիջապես սկսել դրանց օգտագործումը՝ ապահովելով բիզնեսի թվային ենթակառուցվածքի արագ մեկնարկ։
Հարթակն ապահովում է ենթակառուցվածքի ճկուն և լիարժեք կառավարում հաճախորդները կարող են ինքնուրույն ավելացնել կամ նվազեցնել ռեսուրսները, փոխել կարգավորումները և մասշտաբավորել իրենց ամպային միջավայրը՝ այն  համապատասխանեցնելով բիզնեսի փոփոխվող պահանջներին։
OVIO Cloud հարթակի միջոցով օգտատերերը կարող են հեշտությամբ համեմատել հասանելի ամպային լուծումներն ու սակագները և ընտրել իրենց համար առավել համապատասխան կոնֆիգուրացիան։
«Oviocloud.am-ը անվտանգ և ապահով հարթակ է, որը նպատակ ունի դարձնել ամպային ենթակառուցվածքը նույնքան հասանելի և հեշտ կառավարվող, որքան ցանկացած այլ առցանց ծառայություն։ Մենք վստահ ենք, որ մեր նոր հարթակի միջոցով բիզնեսը և ֆիզիկական անձ հաճախորդները կկարողանան արագ կյանքի կոչել նոր նախագծերը, ավելի ճկուն կառավարել իրենց տեխնոլոգիական ռեսուրսները և կենտրոնանալ բիզնեսի հիմնական գործունեության վրա: Չափազանց կարևոր է նաև այն, որ բոլոր տվյալները պահպանվում են ՀՀ տարածքում, ինչը երաշխավորում է տվյալների հուսալի և վերահսկելի պահպանում»,-նշեց OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
OVIO Cloud հարթակով ծառայությունների դիմաց կարելի է վճարել միջազգային տարբեր վճարային համակարգերով, այդ թվում Visa, Master, MIR համակարգերով, ինչը հնարավորություն է տալիս հարթակից օգտվել նաև արտասահմանյան հաճախորդներին:
Նոր հարթակն ապահովում է 24/7 հասանելիություն OVIO-ի տվյալների կենտրոնում տեղակայված ամպային ենթակառուցվածքին՝ ապահովելով բարձր մակարդակի կայունություն, անվտանգություն և ծառայությունների հասանելիություն։ OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը միակն է Հայաստանում, որ կառուցված է ենթաակառուցվածքի հուսալիության TIER III միջազգային հեղինակավոր ստանդարտով։ Կենտրոնն ունի  ISO 27001, 27017, 27018, PCI DSS միջազգային հեղինակավոր ստանդարտների համապատասխանություն, ինչը ենթադրում է տեղեկատվական անվտանգության կառավարում, ամպային համակարգերի պաշտպանություն, տվյալների գաղտնիություն և բանկային տեղեկատվության պաշտպանություն։

OVIO launches the online platform oviocloud.am for fast and convenient cloud service management
OVIO announces the launch of the OVIO Cloud platform, enabling users to purchase, activate, and configure cloud services online within minutes. The new platform is designed for both business and individual customers, significantly simplifying the deployment and management of IT infrastructure.
Through oviocloud.am, users can select the required cloud solutions without lengthy procedures and immediately start using them, ensuring a fast launch of their digital business infrastructure.
The platform provides flexible and comprehensive infrastructure management: customers can independently increase or decrease resources, modify configurations, and scale their cloud environment according to changing business needs.
With OVIO Cloud, users can also easily compare available cloud solutions and pricing plans to choose the configuration that best fits their needs.
“օviocloud.am is a secure and reliable platform designed to make cloud infrastructure as accessible and easy to manage as any other online service. We are confident that through our new platform, businesses and individual customers will be able to launch new projects faster, manage their technological resources more flexibly, and focus on their core activities. It is especially important that all data is stored within the territory of the Republic of Armenia, ensuring reliable and controlled data storage,” said Hayk Faramazyan, General Director of OVIO.
OVIO Cloud services can be paid for using various international payment systems, including Visa, MasterCard, and MIR, allowing international customers to use the platform as well.
The new platform provides 24/7 access to the cloud infrastructure hosted in OVIO’s data center, ensuring a high level of stability, security, and service availability. OVIO’s data processing center is the only one in Armenia built according to the internationally recognized TIER III reliability standard. The center is also compliant with internationally recognized ISO 27001, 27017, 27018, and PCI DSS standards, covering information security management, cloud system protection, data privacy, and banking information security.